Recenze knihy-Základy BDSM pro začátečníky

Reaven:

Inu když mě zajímá to BDSM a i rád bych si ho užíval. Inu Darkmina se rozhodla, že mi na Vánoce udělá radost a budeme se společně vzdělávat. A jelikož v blízkosti nevím o žádných podobných seminářích či workshopech (na které bych musel Darkminu asi hodně přemlouvat), zbyla nám kniha. A když s tím tedy oficiálně začínáme, tak to musí být kniha pro začátečníky.

Inu už podle názvu vyplívá, že to nebude pro nikoho kdo již má něco zažito. Upřímně i pro mne, kdo si o bdsm sem tam něco přečte na internetu, má svojí představu a řekl bych, že kniha mi nového nic nepřinesla. Ale o tom později. Kniha to není tlustá, nějakých 125 stran s tím, že uprostřed je několik stran forografií a je rozdělená na 18 kapitol. Kapitoly mi nepřišli nějak dlouhé spíše kratší. A knihu jsme přečetli za pár večerů společného čtení.

Kniha sama o sobě se čte poměrně pěkně a rychle odsýpá. Ze začátku se mi líbilo jak se autorka snaží dávat i příklad ze svého života. Tyto příklady byly bohužel pořád stejné, a tak jsem se jen nakonec dozvěděl, že ona s manželem praktikuje 24/7 a že je to možné. Nakonec už to bylo, ale poměrně únavné. Popravdě jsem ani tak nečekal, že se dozvím něco nového, něco převratného, spíše jsem doufal, že si odnesou určitou inspiraci a Darkmina by chtěla v tomto směru více experimentovat. Bohužel se nestalo ani jedno. Jediné přesné příklady, které v knize najdete a odkud by jste si mohli vzít inspiraci je popis dominantní a submisivní role, respektive jaké by mělo být jejich chování. Což je fajn, že si tam každý najde něco. Ale v knize, kde se autorka snad na každé stránce snaží psát, že vše záleží na domluvě a vše může být u každého páru jinak, protože každému sedí něco jiného, máte najednou seznam věcí co by sub měl a neměl dělat a jaké by mělo být jeho chování. Což pokud by to četl někdo kdo BDSM slyší poprvé (což si myslím že právě na tyhle je kniha cílena) si mohl myslet, že se někdo zbláznil, že musí najednou dodržovat všechny tyhle pravidla.

Navíc se celou knihou táhne takový zvláštní pocit. Autorka zmiňuje většinu BDSM vztahů, většinou mi však přišlo že píše jen o Pánovi a Subince, zatímco Femdom jako by téměř nebyl. A sice píše že někdo si tyto hrátky rád užívá jen v posteli (žádnou inspiraci na tyto hrátky ale nedává) a někdo žije 24/7, člověku ale za chvíli dojde, že autorka prosazuje jen svoji verzi vztahu, tzn. 24/7. A že cokoliv jiného není tak důležité a správné. Možná jsem to jen špatně pochopil, možná to pro mě co si již o tom přečet už kde co na internetu, bylo nudné.

Nakonec tedy nevím, ani komu bych knihu doporučil. Mě osobně zklamala, čekal jsem že načerpám určitou inspiraci, bohužel se tomu tak nestalo. A začátečníkům, kteří slyší slovo BDSM poprvé také nevím. Těm by určitě mohla přijít poučná, radil bych jim aby ji však brali s rezervou a hlavně si sami určili co se jim líbí a co od BDSM očekávají. Možná by i nevadilo, kdyby si ji přečetl ten kdo když slyší BDSM si hned ťuká na čelo a myslí si něco o podivínech, možná se tam dozví pár zajímavých informací, a nebude se BDSM aspoň tolik bát, třeba si pak i něco vyzkouší.

Přeci jen, ale jak zmiňuje autorka a co jí musím dát za pravdu, nejlepší a nejdůležitější ve vztahu je komunikovat to ne jen v BDSM vztahu.

 

Darkmina

Před Vánocema jsem se koukala na různé knihy a náhodou jsem narazila i na tuhle. Před tím jsem o ní neslyšela, ale řekla jsem si, že bych jí mohla koupit manželovi k Vánocům, že mu tím udělám radost.

Četli jsme jí společně, většinou večer, než jsme šli spát. Neříkám, něco bylo zajímavé, ale něco mě moc nebavilo a byla jsem ráda, že už jsme dočetli 🙂 Podle mě ta kniha není pro každého, mám z ní rozporuplné pocity, na jednu stranu není špatná, ale na druhou je docela zklamání. Přijde mi, že autorka se snaží čtenáře přesvědčit, že její životní styl je ten správný a měli by takhle žít všichni, ale třeba jsem to jen špatně pochopila, nevím.

A jestli mi kniha něco dala? Nemůžu říct, že bych se nedozvěděla něco nového.

ko-fi
  • Reaven
  • Darkmina
1.8

Reply